Wędzidło – ważny element uprzęży

Wędzidło – ważny element uprzęży

Wędzidło jest elementem raczej dobrze znanym wszystkim osobom, które interesują się końmi, ich pielęgnacją i jeździectwem, niemniej jednak dla osób niezwiązanych z tą pasją może być to termin obcy. Przyjrzyjmy się temu, czym ono jest, jakie są jego rodzaje.

Mianem wędzidła określa się jeden z rodzajów kiełzna, które jest jednocześnie częścią ogłowia konia. Ogłowie to część uprzęży, która zakładana jest na głowę konia, natomiast kiełzno to pręt wkładany koniowi do pyska, aby zapewnić kontakt pomiędzy koniem, a jeźdźcem, móc przekazywać mu odpowiednie sygnały i nim kierować w subtelny sposób, bez konieczności używania siły. W zależności od materiału wykonania, kształtu poszczególnych części wyróżnia się różne rodzaje wędzideł, których obecnie dostępnych jest w sklepach wiele rodzajów. Jeśli chodzi o materiał wykonania, powszechnie stosowane są więc wędzidła wykonywane z metali (różnych ich stopów), a także z gumy, materiałów syntetycznych, czy skóry.

Dokładna specyfikacja

Biorąc pod uwagę kształt części pyskowej wędzideł, czyli ogniwa, wyróżnia się natomiast wędzidło proste, czyli zwyczajne, a także łamane (pojedynczo lub podwójnie), łamane wielokrotnie, oraz ze skręconym ścięgierzem. Kolejny podział wędzideł dotyczy kształtów pierścieni, czyli kółek przy wędzidłach – dostępne są więc wędzidła oliwkowe, których ogromną zaletą jest to, że zapobiegają one ranieniu się konia w kącikach warg, co jak wiadomo jest bardzo bolesne, nieprzyjemne, i może wpływać na zmianę jego zachowania. Oliwkowe wędzidło wykonuje się w modelu metalowym, łamanym. Kolejne rodzaj wędzideł to wędzidło z wąsami, a także z pół–wąsem albo luźnymi pierścieniami.

Jak wybrać odpowiednie wędzidło?

Wędzidło wybiera się w zależności od budowy konia, jego wielkości, specyficznych potrzeb jeźdźca oraz innych warunków. Pozornie można by uznać, że jest to mało istotna część całej uprzęży, bo zajmuje niewiele miejsca, jednak ma one ogromne znaczenie podczas kierowania koniem, i jego odpowiedni dobór będzie miał znaczenie do stopnia kontaktu konia z jeźdźcem.

Odpowiedz